A hét lelki törvény
Ebben a cikkben a hét lelki törvényt fogom bemutatni Brain Tracy Phoenix szemináriuma alapján. Alapja az önismeret, melynek kezdete annak a ténynek az elfogadása, hogy te egy kivételes lény vagy. Másik legfontosabb dolog az önismereten belül, hogy elfogadjuk magunkat hibáinkkal együtt, elfogadjunk magunkat olyannak amilyenek vagyunk. Az első dolog, amivel kezdenünk kell a legfontosabb elem, a siker lélektana. Ennek az alapja, hogy én, te és minden ember egy lelki lény, egyetlen dolog, ami megkülönböztet minket, az értelem. Az értelmünk tesz minket különlegessé. Elmondható azonban hogy a mai cikk témája, a lelki törvények állandóan fent állnak. Következőkben be is mutatom ezeket a törvényeket:
- Irányítás, kontroll:Első pontunk lényege a következő: olyan mértékben érezzük jól magunkat, amennyire tudjuk, hogy az életünk a saját irányításunk alatt van. Fel kell tennünk a kérdést, életünk melyik szférája a legjobb? E kérés megválaszolása után rájövünk, hogy az, amelyiket legnagyobb mértékben irányítani tudjuk.
Ezt a pontot is két részre lehet osztani:
A, belső kontroll : e pont alapelve, mégpedig az hogy életünket mi irányítjuk
B, külső kontroll : rajtunk kívülálló dolgok irányítanak
Elmondható hogy azok az emberek, akik erős belső kontrollal rendelkeznek, sokkal sikeresebbek, önállóbbak és boldogabbak.Fontos még elmondani, hogy a belső irányítás a gondolatainkkal kezdődik, melyek meghatározzák érzéseinket, gondolatank, cselekvéseinket is.A siker kulcsa pedig nem más, mint az hogy érezzük mi kormányozzuk életünket az által hogy uraljunk gondolatainkat
- VéletlenE pontot meglátva sokan gondolhatjuk, hogy tudjuk mi ez, de ez a pont más szemszögből világítja meg a „problémát”. Alapelve, ha rosszul tervezünk bukást tervezünk, mely kudarchoz vezet. Tehát elmondható hogy ez a pont igen is rajtunk múlik, ha pozitívan tervezünk, élünk akkor ez hatással lesz az életünkre is és boldogabb, jobb életünk lesz.
- Ok-okozatEz a pont kimondja, hogy az életben minden okozatnak megvan az oka, minden okkal történik. A siker sem véletlen és a kudarc sem. Sokan ezt a pontot a világegyetem alaptörvényének tarják. E pont végén elmondható, hogy a gondolataink az okok körülményeink okozatok, ha ezt elfogadjuk és e szerint élünk, életünk sikeresebb, boldogabb lesz. E pontot egy ide tartózó közmondással zárnám.
„Ki mint vet, úgy arat” - A hit törvényeE törvény kimondja, hogy bármi, amiben hiszünk, mégpedig érzéssel, valósággá válik.Alapelve ennek a pontnak az, hogy ha nem látjuk meg a siker lehetőségét, ha nem hiszünk benne, nem is fogjuk eléri. Elmondható hogy minden embernek vannak önkorlátozó meggyőződései, azonban ezek valójában nem léteznek, csupán a tudatunkban van jelen. Első lépés azzal kezdődik, hogy megkérdőjelezzük korlátainkat, és legyőzzük őket.
- ElvárásElsőként ezt a pontot egy meghökkentő igazsággal kezdenem, amit várunk az meg is szerezzük. Elmondható ezen felül, hogy elvárásaink hatással vannak más emberekre is. Bármit is várunk el, ha bízunk benne, akkor biztosítva van siker. Sikeresebb embereinknek egy alapelve van, hiszik, hogy jó fog velük történni és ez viszi őket előre. Ha bizakodással várunk, biztosítva van a siker.
A, Elvárások első csoportja ami a legnagyobb hatással van ránk: szüleink: Egy furcsának tűnő ténnyel kezdeném, felnőttként is öntudatlanul is a szüleink elvárásai szerint élünk.
B, Főnökünk elvárásai: Elmondható hogy azok azoknak az embereknek, akiknek a főnökeiknek nagy követelményük van, azoknál nagy lesz az teljesítmény is. Azoknak, kiknek nincs nagy követelményük, náluk egy negatív beállitottság figyelhető meg és ez által nem lesz magas elvárás, és így a siker is jóval kevésbé elérhető.
C, Saját elvárás másokkal szemben: Jelentős hatással vannak ránk azok a személyek kiket szeretünk, tisztelünk. Alapszabály hogy másoktól mindig jót várj. Ez a siker elengedhetetlen „kelléke”
D, Önmagunk: Legfontosabb elem ezen a ponton, hogy pozitív elvárásokat építsünk fel magukkal szemben, mindig várjuk a legjobbat. Erre van egy csodálatos gyakorlat is: Mondjuk el este, hogy csodálatos dolog fog velem történni holnap, majd ezt ismételjük meg reggel, este, és amikor csak van időnk. Ez a gyakorlat hihetetlenül egyszerű és hasznos is. A nap végére fel sem tudjuk majd eleveníteni majd mennyi pozitív dolog történt velünk. - VonzásElsőként elmondható hogy minden ember egy élő mágnes, amely magához vonzza azokat az embereket, akik összhangba vannak uralkodó gondolatikkal. Sokan ezt a pontot az emberi lét legfontosabb törvényének tarják. Fontos még arra figyelnünk, hogy mindig arra gondoljunk, amire akarunk és vágyunk.
- Megfelelés törvényeAzt állítja, hogy amilyen belül vagy, olyan vagy kívül. Elmondható hogy külső világunk egy tükör, amely tükrözi, ami belső világunkban történik. Egy nagyon fontos dolgot be kell tartanunk, ha változtatni akarunk külső világunkon. Először belső világunkon kell változtatni és ez meghozza majd a külső változást is. Az emberek nagy része abba a nagy hibába esik, hogy a külső világot próbálják megváltoztatni, mikor belső világuk zűrös.
Összegzésként elmondható hogy ezeket a pontokat betartva életünkbe egy markáns változás fog beállni, sokkal boldogabbak kiegyensúlyozottabbak, sikeresebbek leszünk. Itt a végén két záró gondolatot szeretnék még veled megosztani. Az első gondolat a következő: változtasd meg gondolataidat és megváltoztatod életedet. A következő gondolatot a cikk legvégén osztom meg veled. Remélem tetszett a cikk, sok sikert kívánok, és fejlődést!
„Azzá leszel amire gondolsz”
A teljesítmény lélektana
Ebben a cikkben a teljesítmény lélektanáról lesz szó. Elgondolkoztál már azon, hogy más ember miért él jobb életet? Miért sikeresebb? Miért egészségesebb? Elsősorban elmondható hogy annyi információ áll rendelkezésünkre ezzel kapcsolatban, mint eddig még soha, elmondható hogy a siker minden egyes ember életében magától értetődő, gyorsán és könnyedén elérhető, ha két dolgot figyelembe veszünk:
- olyan döntéseket kell hoznunk mely eddigi döntéseinket felülmúlja, túlszárnyalja
- tanuljuk meg hogyan
Következőkben megmutatom a hogyant. Alapvetően elmondható, hogy ha meg szeretnénk tudni siker titkát, félre kell tenni az eddigi előítéleteinket. Elsőként tisztázzuk, hogy mit jelent maga a siker: minden emberben jelen van a sikerösztön mely belső késztetés a sikerre, ösztönöz, hogy többet, és többet és többet tegyünk, érjünk el. Kérdés, miért csak kevés ember ér el sikereket? Nézzük meg mi mindenből áll össze a sikerösztön. Elmondható hogy alapvetően 7 alkotóelemből áll.
- Siker kiindulópontja: lelki nyugalomA siker első és elengedhetetlen alkotóeleme a lelki nyugalom, a békés kiegyensúlyozott élet a szabadság érzése mely minden félelemtől és egyéb negatív visszahatásoktól mentes.
- Egészség, energiaA második alkotóelem az egészség és energia. Kezdjük is az egészséggel. Minden embernek szüksége van az egészségre, és a betegségmentes életre. Másik része az energia, elmondható hogy az energiának nagy része van az életünkben: ez adja az életerőt. Bebizonyították, hogy aki az első pontban elmondottak szerint lelkileg kiegyensúlyozottan él, az kevésbe betegszik meg, egészségesebb élete lesz.
- Érzelmi kapcsolatAlapja a hosszú távú kapcsolatok, átadni magunkat más embernek. Tudni, milyen szeretni és szeretve lenni. Alapvetően az ember vágyik a szeretetre. Bizonyított tény, hogy aki érzelmileg stabil, az az egészségében is meglátszik és kevésbé lesz beteg. És hogy hogyan is lehet megítélni a kapcsolatot? Egy egészen egyszerű módszerrel. Tegyünk fel magunknak egy kérdést: mennyit nevetünk a párunkkal? Bizonyított tény, hogy amelyik pár többet nevet, az boldogabb és jobb kapcsolatban él, és ez így van fordítva is.
- Anyagi függetlenségAz emberek nagy százalékát foglalkoztatja ez a kérdés. Alapvetően azt kell látnunk, hogy az emberi élethez szükségünk, van pénzre, és ezt nem lehet kikerülni. El kell jutnunk viszont arra a szintre, hogy elménket más dolgokra fordítsuk. De hogy mit is jelent az anyagi függetlenség? Csupán annyit hogy elegendő pénzzel rendelkezünk ahhoz, hogy ne kelljen emiatt aggódnunk.
- Méltó célok és ideálokHa kimondjuk, hogy ideálok legtöbben elsőre az értékekre gondolnak, tudjuk, hogy az értékek az ember belsejében vannak, ezek határozzák meg mindazt, ami velünk történik, értelmet adnak életünknek, és célt. Tudnunk kell miért élünk. Tudnunk kell miért kelünk fel reggel. Végül elmondható egy elszomorító tény is az emberek 80%-nak nincs értékük, nincs irányuk. Mi ebben segítünk, hogy legyen!
- Önismeret, önmegértésLegtöbben úgy érezzük, tisztában vagyunk ezzel a ponttal, vagy mégsem? Alapvetően az önismeret azt jelenti, hogy ismerjük önmagunkat, mit és miért teszünk, van önbecsülésünk, elfogadjuk magunkat olyannak amilyenek vagyunk - talán ez az utolsó gondolat a legfontosabb, elfogadni magunkat olyannak amilyenek vagyunk - ez lehet életünk alapja is.
- ÖnmegvalósításEz pusztán az az érzés, hogy bármivé válhatsz, amire képes vagy, amiért küzdeni tudsz, és akarsz. Ennek a kiteljesedése sok energiát is hoz létre. Végül ismét egy elszomorító tény hogy a mai emberek nagy része nagyon kevés dolgot ér el.
Összegezve:
Siker kulcsa elsősorban az M=megértés, másodsorban az E=erőfeszítés.
M x E = eredmény
Végül meg szeretném köszönni, hogy elolvastad a cikket, remélem tudtam segíteni a fejlődésben. E sorok után egy idézettel zárnám a cikket és sok sikert kívánok a következőkben!
„Amiben az emberi elme hinni tud azt meg is tudja valósítani”
Napoleon Hill
Kisebb szünet után ismét jelentkezem Brian Tracy Főnix Szemináriumának következő szekciójával. Mai nap a tudatalatti erőforrásainkról lesz szó. Lehetőségeink teljes körű kiaknázása érdekében fontos megértük mi a különbség a tudat és a tudatalatti között. A tudatalattit gyakran szokás létünk erőforrásának is nevezni, azonban mi is e kettőnek a kapcsolata? Elmondható hogy a tudatnak és a tudatalattinknak különböző feladatuk van, mégis tökéletesen együttműködnek. Hogy megértsük, fontos elmondani, hogy a tudatunk énünk 10%-ért felel, míg tudatalattink ily módon énünk 90%-ért felel.
Tudatos én: Tudat: Specifikus feladatai vannak, objektívan szemléli a világot, ha úgy tetszik racionális, „földhözragadt”. Fontos megemlítenünk, hogy a tudatnak négy fő funkcióját különböztethetjük meg:
a, Beérkező információ azonosítása: Mint ahogy már nevéből is adódik gondolatainkat, külső eseményeket, információkat azonosít.
b, Összehasonlítás: Gyors pillantást vetünk tudatalattinkra és ellenőrizzük korábbi tapasztalatainkat, történt e már velünk hasonló szituáció, ezután következik a visszajelzés. Itt elmondható, hogy a tudatalattink tudatunknál 30000-szer gyorsabb, így ha pusztán tudatunkra lennénk utalva rengeteg időbe telne az információ elemzése.
c, Elemzés: Elemzi, értékeli a megtörtént helyzetet, szituációt.
d, Döntés: Elemzést követően eldönti a választ. A válasz minden esetbe két választás közé eshet igen/nem, ha úgy tetszik, kettes számrendszerben gondolkodunk.
Hogy könnyebben megértsük a tudat négy fő funkcióját, egy egyszerű példát hoznék fel a mindennapokból:
Egy hétköznapi példával szemléltetném is ezt a folyamatot. Tehát a szituáció a következő: Átmegyünk az utcán, meghalljuk, egy autó bugását (Esetünkben ez jelenti a beérkező információ azonosítását). Az autó bugására azonnal odanézünk, és a zajt az autóhoz kapcsoljuk. Ekkor jön a következő pont: összehasonlítjuk az autót az általunk látott összes eddigi mozgó autóval. Ez a következőképpen történik: egy gyors pillantás vetünk tudatalattinkra, és ellenőrizzük minden mozgó autóval történő korábbi tapasztalatainkat. E folyamat után szinte azonnal megkapjuk a visszajelzést. Ez után felmérjük a helyzetet, hogy az az autó bizony pár másodperc múlva ott lesz, ahol állunk, ezt nevezzük elemzésnek. Ekkor tevődik fel a kérdés: lelépjünk a járdáról, avagy nem? A válasz természetesen a nem, ez jelenti a döntést.
Egy hétköznapi példával szemléltetném is ezt a folyamatot. Tehát a szituáció a következő: Átmegyünk az utcán, meghalljuk, egy autó bugását (Esetünkben ez jelenti a beérkező információ azonosítását). Az autó bugására azonnal odanézünk, és a zajt az autóhoz kapcsoljuk. Ekkor jön a következő pont: összehasonlítjuk az autót az általunk látott összes eddigi mozgó autóval. Ez a következőképpen történik: egy gyors pillantás vetünk tudatalattinkra, és ellenőrizzük minden mozgó autóval történő korábbi tapasztalatainkat. E folyamat után szinte azonnal megkapjuk a visszajelzést. Ez után felmérjük a helyzetet, hogy az az autó bizony pár másodperc múlva ott lesz, ahol állunk, ezt nevezzük elemzésnek. Ekkor tevődik fel a kérdés: lelépjünk a járdáról, avagy nem? A válasz természetesen a nem, ez jelenti a döntést.
Tudatalattink: Itt fontos megemlítenünk, míg a tudatos én, a tudat, érzelmektől,érzelmi állapotunktól független, ezzel szemben itt épp ellenkezőleg: érzelemtől függő érzelem mozgósítja azt. Tudatalattink fő tulajdonsága, hogy tárolja és előhozza az információkat, melynek önálló gondolata nincs. Az a szubjektív én, amely egyszerűen engedelmeskedik amint a tudat parancsot ad neki.
Tudatalattinkban található az énkép, amely tartalmazza az összes olyan információt, amely számunkra fontos, az összes korábbi tapasztalatunkat és az ezekre adott választ. Tehát ha egy új helyzet hasonlít egy régebbire, akkor tudatalattink feladata, hogy viselkedésünket korábbi viselkedésünkkel összhangban tartsa.
Itt érdemes megemlítenünk a három lelki törvényt, melyek fontosságáról már esett is szó:
a, Tudatalatti tevékenység törvénye:Ez a törvény kimondja, hogy bármit ültetünk el a tudatalattinkba, az azon munkálkodik, hogy minél hamarabb arealistásunkba hozza azt. Fontos még megemlítenünk, hogy minden szavunkat és tettünket hasonlítja az énképünkhöz.
b, Koncentráció törvénye: E második törvény kimondja, hogy minden, aminsokat gondolkodunk, az növekszik, belenő a valóságunkba. Itt fontos még említenünk, leszögeznünk, hogy a célokra koncentráljunk, ne az akadályokra. Ez visz minket előrébb a siker irányába.
c, Helyettesítés törvénye: Ez a pont azon a tényen alapul, hogy a tudategyszerre egy gondolattal képes foglalkozni. Így ha úgy tetszik „kiüthetjük”rossz, negatív gondolatunkat tudatunkból és helyére egy jót helyezhetünk. Fontos figyelnünk, hogy arra gondoljunk, amit akarunk, és ne pedig arra, amit nem, ezáltal félelmeinket, negatív gondolatainkat csökkenthetjük.
E cikk végéhez közeledve fontos elmondani, hogy a siker akkor kezdődik, ha tervszerűen és szisztematikusan kezdjük irányítani a tudatunkat elfoglaló gondolatainkat. E cikkhez is tartozik egy nagyon egyszerű ám annál hatásosabb gyakorlat is. Nincs más dolgunk, mint hogy kimondjuk: szeretem magam!Kimondjuk egyszer, kimondjuk kétszer és akár kimondjuk százszor is, ezzel egyre mélyebbre visszük tudatunkba ezt a pozitív szemléletet, ezáltal a kudarcot "kiprogramozhatjuk" elménkből.
Köszönöm szépen, hogy végig olvastad a cikket, remélem tudtam segíteni neked a fejlődésben, azonban egy biztos, ha alkalmazod ezeket a szemléleteket a siker biztosított. Minden rajtad áll! Végül szokásomnak eleget téve ismét egy idézettel zárnám a cikket. További sok sikert kívánok a fejlődésben!
„Életünk nagy mértékben attól függ, hogy mi magunk milyenné tesszük”
Samuel Smiles
20:56
Írta: Brian Tracy
Brian Tracy - Képességeink kibontakoztatása
Hasznos Linkek: